EN

SASA POLYESTER KÜRESEL LİDERLİĞE OYNUYOR

01 Haziran 2021

İbrahim Erdemoğlu, SASA Polyester'in PTA yatırımı ile dünyada, enerji verimliliği en yüksek, teknolojik ve otomasyon alanında en ileri tesislerden biri olacağını söylüyor.

DÜNYA ÇAPINDAKİ en son teknoloji üretim tesisiyle küresel liderliğe oynayan SASA Polyester, teknoloji alt yapısı, özgün ürün geliştirme stratejisi ve uluslararası kalite standartlarıyla geleceğin ağır rekabet kurallarına yoğun hazırlanıyor. Dünyanın sayılı polyester üreticilerinden SASA Polyester AŞ, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarıyla hem istihdamı artırmayı hem de bölgenin ve Türkiye'nin polyester üretim üssü olmayı planlıyor. Nasıl mı? Son dört senedir yatırım planlarında ciddi büyüme sağlayarak... 2015 yılında Sabancı Holdingden devraldıkları tesiste yatırımlar hız kesmeden sürüyor. SASA Polyester ile Polyester üretim kapasitesini 350 bin tondan 1.4 milyon tona, yıllık ciroyu da 1.2 milyar TL'den 5 milyar TL seviyesine yükseltti. Satışlarda dört kattan daha fazla bir büyüme SASA, elyaf ve PTA tesisi yatırımlarıyla Türkiye'nin ve bölgenin polyester üretim üssü olmayı hedefliyor. gerçekleştirdi. POY/İplik tesisi Haziran 2020 de, Polyester Cips tesisi ise Eylül 2020'de devreye alındı. 2021 net satışları ise 11 milyar TL seviyelerde hedefleniyor. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, SASA Polyester Sanayi A.Ş. olarak dünyanın tek hattaki en büyük kapasiteli ve en yüksek verimli PTA işletmesinin Adana'da hayata geçeceğini söylüyor. Adana üretim tesislerinde 1.58 milyon ton/yıl kapasiteli PTA tesisini 2023 Şubat ayında devreye almayı planladıklarını söylüyor. Erdemoğlu; "Bu tesisin yatırım maliyeti yardımcı işletmeleriyle birlikte yaklaşık 935 milyon dolar olacaktır. PTA tesisimiz dünyadaki en yüksek tek hat kapasiteye sahip olmakla birlikte hammadde kullanımı ve enerji verimliliği açısından da en iyi performansı gösterecektir" diyor.

PTA işletmesinde verimlilik ile beraber çevreci uygulamalar da gerçekleşiyor. İşletme, atık su arıtma tesisiyle yaklaşık yılda 10 milyon ton suyun işletmede yeniden kullanımını sağlıyor.

Erdemoğlu bir de örnek veriyor “işletmede kimyasal reaksiyonlar ile açığa çıkan ısı enerjisi elektrik enerj isine çevrilerek, işletme kendi ihtiyacını karşıladıktan sonra yaklaşık 10 MWatt/ saat enerjiyi de SASA'nın diğer işletmelerine ihraç edeceğiz" diyor.

SASA Polyester, polyester üretiminde geçen yıl sonu itibari ile 1.4 milyon ton üretim kapasitesine ulaştı. Bu kapasite Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek kapasite olarak dikkat çekiyor. Erdemoğlu, bu kapasiteye rağmen, Türkiye'nin 2020'de yalnızca nihai polyester ürünlerinin ithalatının 1 milyon ton civarında gerçekleştiğini söylüyor ve ekliyor: "Türkiye'nin ithalatını Avrupa ve Kuzey Afrika'nın ihtiyacını da düşündüğümüzde bölgemizin çok daha yüksek kapasiteye ihtiyacı olduğu açık. Bu ihtiyacı da bir nebze karşılamak için 350 bin ton Elyaf işletmemizi ve 350 bin ton Polyester chips üretme tesis yatırım kararı aldık. Bu işletmelerimizi de 2023 yılı sonunda devreye alacağız. Bu işletmelerimiz ile birlikte toplam yatırım tutarımız yaklaşık 2.4 milyar USD ye ulaşacak."

ÇİN DIŞINDA ALTERNATİF ARAYIŞI: TÜRKİYE

PTA, polyesterin ana ham maddesi. PTA'nın yurt içinde üretilmesi, Polyester üretimi açısından yurt dışı bağımlılığını büyük oranda bitirecek bir detay. Polyester değer zincirinde geriye doğru ilk entegrasyonu sağlayan SASA, katma değerin bir kısmını da Türkiye'de tutuyor.

Konuyla ilgili olarak Erdemoğlu, "Bu sayede yurt içinde bulunan müşterilerimiz daha uygun koşullarda hammaddeye ulaşım sağlayacak. Bu durum Türkiye'nin bütün polyester kullanan sektörlerde başta tekstil ve ambalaj sektörleri olmak üzere rekabet avantajı sağlayacak.

Özellikle pandemi ortamında beliren tedarik zincirinde Çin dışında farklı alternatif arayışında Türkiye'yi öne çıkaracaktır."

Türkiye nin PTA ithalatı geçen yıl yaklaşık 1 milyon ton ve tüketimi ise yaklaşık 1.1 milyon ton olarak gerçekleşti. 2022 yılı ithalatının ise yaklaşık 1.5 milyon ton olmasını bekleniyor.

SASA'nın işletmesi devreye 2023'te girdiğinde, Türkiye ithalatçı konumunu sürdürecek. PTA yatırmı ile Türkiye'nin öncü sektörlerinden özellikle tekstil sektörünün önü açılmış olacak.

Erdemoğlu Holdingin PTA yatırımı pek çok ilki de beraberinde getiriyor. Hammadde verimliliğinde dünyada, enerji verimliliği en yüksek, en yüksek kapasiteli, teknolojik ve otomasyon olarak dünyada en ileri tesislerden biri olacak.

2023 sonunda devreye alınacak işletmelerle toplamda, yaklaşık 2.4 milyar dolar yatırım yapılmış olacak.

Dünya PTA kapasitesi yaklaşık 90 milyon ton ve geçen yıl sonu itibari ile üretim 75 milyon ton oldu. Dünya PTA üretim artış hızı dünya büyüme oranının yaklaşık iki katı olduğu için, bütün bağlantılı sektörleri beraberinde taşıyor.

Aynı durum Türkiye'de de geçerli. PTA yatırımı tekstil ve ambalaj sektörü gibi sektörlerin motoru olmaya aday.

SASA Polyesterin Yumurtalık yatırımı 12 milyar dolar civarında. Beş milyon ton Polyester, dört milyon ton PTA, 1.2 milyon ton Polipropilen ve Polietilen 600 bin ton PVC tesisiyle, hammadede yurt dışı bağımlılığı da büyük oranda çözülmüş olacak.

Geçmişten günümüze çeşitli krizler ve teknolojik gelişmelerle dönüşen çalışma hayatı ve iş gücü dinamikleri dünyada farklı bir kırılma yaşanmasına neden oldu. COVID-19 salgını sonrası, yeni normalde iş stratejileri ve aksiyonlar konusunda da Erdemoğlu gündemlerindeki konuyla ilgili olarak, bu dönemde yapılan yaklaşık 1 milyar dolar tutarındaki yatırımlar ile toplam istihdamın yaklaşık bin 250'den 4 bin 200 seviyelerine çıkardı.

Erdemoğlu; "Yeni yatırımlarımızda endüstri 4.0 konseptinide tam olarak uyguladığımız ve sağlık tedbirlerin ide eksiksiz sağladığımız için üretimde de bir aksama yaşamadık Seyahat kısıtlamaları ile elektronik haberleşme sistemlerini çok daha etkin kullandığımızdan dolayı yatırımlarımız sekteye uğramamış aksine etkin karar alma ve uygulama ile hız kazandı." diyor.

SASA'nın polyester kapasitesi 2030 yılına gelindiğinde yaklaşık 5 milyon ton olacak. Büyüme POY ve iplik üretimi, Polyester Elyaf üretimi, Endüstriyel Polyester chips ve Ambalaj tipi polyester chips dallarında olacak.

Bu kapasitelerde yapılacak üretim ithal hammadde Ue yapılamayacağından dolayı hammadde entegrasyonunu da sağlanacak. Dolayısı ile başta polyester hammadeleri olan PTA ve MEG olmak üzere Türkiye'nin ithal etmek zorunda olduğu diğer polimerleri de entegre tesislerde Adana Yumurtalık'ta üretecek.

Erdemoğlu gelecek döneme ilişkin, "COVTD19'un beraberinde getirdiği tedarik zincirinin yeniden yapılanması ile birlikte Akdeniz Havzası ve bütün Avrupa'nın başta polyester ve hammaddeleri olmak üzere, tüm petrokimya ürünlerinin ana üretim merkezi olma fırsatını gerçeğe dönüştüreceğiz" diyor.

SASA'DA YÜKSELEN YATIRIM

Sasa'yı yatırımcı nezdinde tercih edilir kılan büyüme çıtasını yukarı taşıması. Sermayesi 1 milyar 120 milyon TL ve yüzde 18'i halka açık konumda bulunuyor. Tekstil kimyasalları alanında faaliyet gösteren Sasa, Borsa 30 hisseleri arasında yer alıyor. Şirketin açıklamış olduğu Son beş dönemdeki yıllık büyüme oranları hep yüzde 30'un üzerinde gerçekleşti. Açıklanan 2021 yılı üç aylık bilançosunda da aynı performans sürüyor. Firma yılın ilk çeyreğinde satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 152 artırırken dönem sonu kârı yüzde 56,59 yükseldi.

DOLAR BAZINDA YÜKSEK GETİRİ

Sasa, son beş yıldaki yüksek performansı ile yatırımcısının yüzünü güldürdü. Hisse senetleri dolar bazında beş yıl içerisinde 2018 krizi dışında hep yüksek getiriler sağladı. Hisse fiyatı 2016 yılında dolar bazında yüzde 86 oranında değer kazanırken 2017 yılına gelindiğinde getiri yüzde 357'ye çıktı. İki yıldaki bu yüksek değer artışının ardından 2018 krizinde dolar bazında yüzde 24 değer kaybetti. Sonrasında 2019,2020 ve 2021'in ilk beş ayında da yüksek performanslarıyla yatırımcıların ilgiyle takip ettiği bir hisse oldu.

SASA'NIN SON 20 YILLIK FİNANSAL GELİŞİMİ

Şirket, 2000-2010 döneminde 1 milyar TL'nin altında satış ve sürekli esas faaliyetlerden zarar eden bir yapıya sahipti. Sonrasında açık bir gelişim yaşandı ve 2010-2020 döneminde büyüyen satışlar ve esas faaliyet karlılığında artış bariz bir şekilde öne çıktı. Satışları 2012'de 1 milyar TL'ye çıktı ve 2020'ye kadar sürekli yükselen ivmesini korudu. Bu süreç içerisinde esas faaliyet kârlılığı da sürekli büyüdü.

DEĞERLEME ORANLARI YÜKSELDİ

Şirketin gelir ve kârlılığı ile hissenin fiyatı arasındaki dengeyi gösteren veriler artan ilgiyle birlikte yükseldi. Mevcut verilere göre fiyat kazanç (F/K) oranı 102,50 seviyesine çıkmış durumda. Sektör ortalaması ise 47,92. Bu durum hisseye yönelik ilginin güçlü olduğuna işaret ediyor. Öte yandan kapasite artışıyla ilgili yeni yatırımları için gerekli çalışmaların yapıldığı açıklamalar arsında yer alıyor.

HİSSELERİN YÜZDE 65'İ TOPLU

Sasa'nın borsada halka açık kısmının yüzde 65'inedenk gelen 360 milyon adet hisse Ak Yatırım'ın saklamasında bulunuyor. Yüzde 6,62'si ise TEB Yatırım'da. Yabancıların hisse senedindeki oranı yüzde 4,82. En son 12 Mayıs'ta MSCI Global Small Cap Endeksleri kapsamındaki değişiklikle Türkiye Endeksi kapsamından çıkarıldı. Hissedeki yabancı payı oranı çok yüksek olmadığı için bu değişiklik fiyatlarda satış baskısı yaratmayabilir. Ancak yüzde 4,82'deki bir puanlık değişimin dahi önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

ARACI KURUM DEĞERLENDİRMELERİ

Sasa'nın ilk çeyrek finansal sonuçları sonrasında gelen kurum değerlendirmelerinde ağırlıklı olarak olumlu görüşler öne çıktı. İntegral Yatırım, şirketin 2021 yılı üç aylık finansal sonuçlarını pozitif bulduğunu belirtirken son bir ve üç aydaki yükselişine dikkat çekti. Kurumun değerlendirmesine göre Sasa'nın finansal sonuçlarının beğenildiği anlaşılıyor. Fakat tarihsel fiyat çarpanlarına göre hissenin primli olduğu hatırlatılmakta. Tüm bunlara rağmen yatırımlarından kaynaklı büyüme potansiyelinin sürmesini bekliyor. Gedik Yatırım ise yükselen polyester cip hacimlerinin katkısıyla şirketin ürün satış hacminin yıllık bazda arttığına dikkat çekiyor.

YATIRIMCI BEKLENTİLERİNDE ÖNE ÇIKAN

Yatırımcı beklentilerinde şirketin 2023 yılında tamamlanacak yatırımları ile birlikte ortaya çıkacak büyüklük ve potansiyel öne çıkıyor. Bu nedenle beklentiler sürüyor. Şirketin büyüme çıtasını yukarıya taşıması mevcut yatırımlarının tamamlanması ile mümkün olacak. Dolar bazındaki fiyatlamalara şimdiden büyüme beklentilerinin yansıdığı gözleniyor.

SONUÇ OLARAK

Yüksek piyasa çarpanları mevcut fiyat seviyelerinde hissenin değerlenmiş olduğu anlamına geliyor. Göstergelerdeki yüksek oranlara rağmen yatırımcının ilgisinin sürmesi kârdaki artışın devam edeceğine yönelik beklentiden kaynaklanıyor. Halihazırda şirketin yatırımları devam ediyor. Bu yatırımların bitmesi ile birlikte satış ve karlılığını artırması da reel beklenti. Söz konusu durum hissede uzun vadede yükseltme beklentisinin sürmesine olanak veriyor. Firmanın esas faaliyet karlılığını artırarak büyümeyi ivmelendirmesi ise pazardaki gücünü korumasını sağlayacak. Bununla birlikte son dönemdeki güçlü yükselişler önümüzdeki dönemde de yükselişin aynı hızla devam edeceği şeklinde yorumlanmamalı. İvme korunabilir. Ancak getirilerde azalmalar ihtimali göz ardı edilmemeli.

Fortuna Türkiye

01.06.2021