EN

Posta Gazetesi – Çağrı Bilgin

01 Ocak 2014

Posta Gazetesi – Çağrı Bilgin

“Kahveye gider okey oynarım”

Halıda dünya birincisinin bir Türk firması olduğunu biliyor muydunuz? Merinos; Gaziantep’deki 3 ve Rusya’daki fabrikasında yılda 40 milyon metrekarelik halı üreterek bu ünvanı taşıyor. Türkiye, Belçika’yı geçerek dünya halı üssü oldu. Dünya lideri Merinos, iç pazarda da açık ara lider.  Merinos’un Dinarsu, Padişah gibi markaları, mobilya ve yatak üretimi de var. 6500 kişi çalışıyor, ürünleri 75 ülkede satılıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu. İbrahim Bey, şirketini dünyada zirveye taşırken, kendisini patron değil, sorumluluğu olan bir kişi olarak tanıtıyor. 5 yılını dolduran tüm personeline konut yaptırıyor. Erdemoğlu, “Sokaktaki sade bir vatandaş ne ise, ben oyum” diyor.

Halkın içinde olunca mutluyum

Kahvehane kültürünü seviyorum. Gaziantep’de bulunduğum zamanlarda fırsat buldukça kahvehaneye gidiyorum. Hemşerilerimle oturup okey, tavla gibi kafa dağıtan oyunlar oynarım. Önemli olan gırgır, şamata yapmak, oradaki ortamı seviyorum, muhabbet güzel oluyor. Ben sokaktaki her hangi bir insandan farklı değilim. Kimseden ne üstünüm, ne de zengin. Çocuklarımı da böyle yetiştiriyorum. Önce insan olmalılar, her şey gelip geçici.

Fizik bölümü mezunuyum

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümü mezunuyum. Hiçbir zaman Fizik öğretmenliği yapmayı düşünmedim. Çünkü okula başladıktan 2 ay sonra, Trabzon’da kilim satmaya başladım. Okulun son yılında ürettiğimiz kilimlerin yüzde 80’ini Trabzon’dan başlayarak Doğu Karadeniz’de satıyordum. Fizik zor bir bölümdü, son yıl gösterdiğim atakla okulu bitirebildim. Sanayiciliği Gaziantep’de, tüccarlığı Trabzon’da öğrendim.

9’dan önce uyanmam

Uykuyu çok severim, yat denilince yatmam, kalk denilince kalkmam. Gece 1’den 2’den önce uyumam. Sabah da 9’dan önce kalkmam. Ofise 11’den erken zor gelirim. Evde vakit geçirmeyi seviyorum, otururum televizyonda dünya ekonomisindeki son haberleri izlerim. Sevdiğim diziler varsa onlara bakarım. Örneğin; Karadayı, Kurtlar Vadisi, bazen Arka Sokaklar’ı izlerim.

Gaziantep mutfağı gibi yoktur

Gaziantep yemekleri başlı başına bir mutfaktır ve çok severim, bir de balık çok severim. Ben en çok evde yemek yemeyi tercih ediyorum. Eğer özel bir misafirim veya bir toplantım yoksa evde yemeği hiçbir yere değişmem.

Kemal Sunal izlemekten bıkmam

Sinemada oyuncudan çok yönetmen ve senariste önem veririm. Çünkü oyuncu her rolü oynar, beğendiğiniz bir filmde başka bir oyuncu da o rolü oynayabilir. Kemal Sunal izlemekten bıkmam. Çok seviyorum.

Tatlıses çok önemli bir sanatçı     

Türk Halk Müziğini çok severim, özellikle içli türküleri daha çok severim. Tabii ki İbrahim Tatlıses çok özel bir sanatçı, onu ayrı bir yere koyuyorum, inşallah bir an önce iyileşir ve tekrar sanatına devam eder. Ben türküyü söyleyenden çok türküye bakarım, içeriği önemlidir. Çünkü türkülerin hepsi de yaşanmış olaylardan çıkmıştır.

Tatil için Antalya

Bazen 2-3 yılda bir, 1 hafta tatile çıkıyoruz. Daha çok Antalya’da, deniz kenarında, rahat bir oteli tercih ediyorum. Bir hafta kalırım. 1 hafta sonra havalimanına geçerim. Etrafı da hiç gezmem. Yabancı dil bilmediğimden tatil için yurtdışını pek tercih etmem. Gittiğim yerde rahat etmeliyim.