EN

Hürriyet Gazetesi – Vahap Munyar

19 Haziran 2017

Hürriyet Gazetesi – Vahap Munyar

VATANDAŞ 3.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAK AÇILIŞI BANA YAPTIRACAK

Önceki akşam İstanbul Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın medya gruplarının sahipleri, genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları, TV program yapımcı ve sunucularından oluşan ekiple iftarı var

Oruçlar açıldı, grup grup akşam namazı kılındı, çaylar içildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı. Erdoğan, medyanın geçmişi ve bugününü değerlendirdiği konuşmasının sonuna doğru, o günkü görüşmelerinden birini aktardı:  Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, "Yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız?" diye sordu. Tabi, bu soru beni uçuruyor... Ardından söz konusu yatırımcıya verdiği yanıtı paylaştı:  Gökten na yağar ki. yer kabul etmez... Erdoğan, bu yılın ilk çeyreğindeki yüzde 5 lik büyümeyi anımsatıp, sürdürdü: - Ekonomide ciddi bir sıçrama yaşıyoruz. İhracatın bu yıl 155 milyar dolan aşacağınuı işaretleri var. 2017 çok farklı olacak. 2023 hedeflerine işaret etti: - 155 milyar dolarlık ihracat bize yetmez. 2023 hedeflerimiz çok büyük. O hedefler için koşuyoruz, koşturuyoruz. Bu noktada medyaya şu mesajı verdi: - Morallerin yüksek tutulması sizlerle olacak. Eğer siz teşvik ederseniz, herkes işine daha farklı sanlır. Konuşmanın bitiminde anons yapıldı: - Sayın Cumhurbaşkanımız sizlerle tek tek vedalaşacak. Sıra bana geldiğinde Cumhurbaşkanı na sordum: 3.5 milyar dolarlık yatırım yapacak şirket hangisi? - Senden önce Sabah'ın yazarı Şelale Kadak da beni çok sıkıştırdı. Şimdi adını vermem doğru olmaz. Erken duyurmuş olmayalım, önüne pürüz çıkmasın. Söz verdim: Kendilerinden izin almadan yazmam efendim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün öğlenden sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi nin (TİM) genel kuruluna katılmıştı. Huber Köşkü nden çıkar çıkmaz genel kurula katılan bazı işadamlarını yokladım. Erdoğan'ın sözünü ettiği yatırımcıyı saptadım:  Sasa Polyester'in çoğunluk hisselerini Sabancı Holding'ten satın alan Erdemoğlu Holding. Saat 23.30'da Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu na mesaj gönderip, sorularımı art arda sıraladım. Erdemoğlu, mesajla yanıt vermek yerine aradı: Sasa Polyester'in kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve Polimer üretmek üzere büyük bir yatının planlıyoruz. Biliyorsunuz Sasa halka açık bir şirket. O nedenle yatırımla ilgili olarak Kamu Aydınlatma Platformu'na bazı açıklamalar yapmıştık. Telefonu kapattıktan sonra 29 Mayıs 2017 de KAP'a yaptıkları son açıklamayı buldum: Şirketimizin ana hammaddesini üretmek üzere planladığımız yatırımın büyüklüğünü 2 milyar dolardan 3.6 milyar dolara, yatırım süresini 6 yıldan 8 yıla çıkartıyoruz. Dünya halı devi Erdemoğlu Holding, ülkemizdeki büyük grupların bile tempoyu yavaşlattığı bir dönemde 3.6 milyar dolarlık yatırıma soyunarak parmak ısırtıyor... Erdoğan, "Bu, beni uçuruyor" demekte haksız mı?

Dörtyol'da 2.9 milyon metrekarelik yatırım arsası için görüşüyor

ERDEMOĞLU Holding'in Sasa Polyester adına KAP'a yaptığı son açıklamada şu bilgi dikkatimi çekti:  Hatay Dörtyol'daki TPAO'ya ait 2.9 milyon metrekarelik arazinin satın alma, kiralama veya tahsisi için Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor.

Sasa'yı 2015'te aldı

Üretim merkezi Gaziantep'te bulunan Merinos halıyla tanınan Erdemoğlu Holding, Sasa'nın yüzde 51'ini 102 milyon dolara 2015 yılı başında satın aldı. Halka açık olan şirketteki hisse oranı Mayıs 2016 da yüzde 84.8'e çıktı. Böylece Erdemoğlu Holding in Sasa'ya yatırdığı para 200 milyon dolara yükseldi. Sasa'yı büyütmek üzere 200 milyon dolarlık yatırıma başlayan İbrahim Erdemoğlu, şirketin cirosunun 2019 da 1 milyar dolara ulaşmasını hedefliyor.

1 MİLYAR DOLARLIK İTHALATA İLAÇ OLACAK

ERDEMOĞLU Holding, Sasa Polyester in hammaddesini üretmek üzere planladığı yatırım için, "Proje Bazlı Devlet Yardımı" teşviklerinden yararlanmaya dönük hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni yatırımla 1 milyar dolarlık ithalata önemli ölçüde fren konulması hedefleniyor.